Hogyan működnek a világ legfenntarthatóbb irodái?
Bloomberg, London
A Bloomberg londoni európai központját 2018-ban a világ legfenntarthatóbb irodájának nevezték a 98,5%-os BREEAM* (Building Research Establishment's Environmental Assessment Methodology) minősítéssel. Az épületben nincs hulladéklerakó, a tetőn összegyűjtött esővízzel pedig egy nettó nulla százalékos öblítési rendszert alakítanak ki, illetve az épület energiaellátását napelemek is segítik. Ami azonban igazán kiemelkedő, az a közösség és a tervezés kombinációja. Michael Jones projekttervező elmondta: "A létesítményt úgy terveztük, hogy ösztönözze az interakciót mind az irodán belül, mind a környező közösségben".
Powerhouse Kjørbo, Oslo
Az "energiapozitív" irodaként is ismert épület több energiát termel, mint amennyit fogyaszt. Az 1980-as évjáratú épület egy felújításnak köszönhetően jelenleg Norvégia egyik legkörnyezetbarátabb munkahelye. A Powerhouse Kjørbo építészete a legrégebbi és a legújabb trendeket ötvözi. Az épület egyik kulcsfontosságú pontja a tető, ami teljes egészében napelemekkel borított. Az épület fűtéséhez és hűtéséhez szükséges energiát az épület melletti parkban található geotermikus rendszer termeli ki.
One Angel Square, Manchester
Bár ez Európa egyik legnagyobb irodaháza, az angol BREEAM fenntarthatósági minősítésben a legmagasabbak között van a világon. Az épület a legfejlettebb bioklimatikus módszerekkel épült, mely által a fő cél az energiapazarlás minimalizálása volt. Az épület központi csarnokát például kifejezetten úgy tervezték, hogy maximalizálja a természetes fény terjedését és minimalizálja a mesterséges fényforrás használatát.
UPCycle, Austin
Az Austinban található UPCycle víziója az volt, hogy egy üresen álló raktárépületből modern, fenntartható irodahelyiséget alakítanak ki több bérlő számára. Az újratervezés során a meglévő épület 95%-át használták fel, amely egy szállítmányozási létesítmény és raktár volt. További fenntartható tervezési elemek közé tartoznak a természetes fényt kihasználó tetőablakok és a hatékonyabb szellőztető rendszer. Az épülte elején találhatók felhúzható garázskapuk, melyek egyszerre növelik a friss levegő áramlását a belső térben, miközben arra invitálják a bérlőket, hogy egy szép napon lépjenek ki a szabadba.
The Crystal, London
Az épület neve mindent elárul, hiszen egy kristály alakja ihlette a tervezést. A sajátos stílusú épület bőséges természetes fénnyel büszkélkedhet egész nap. Napelemek és egy geotermikus hőszivattyú termeli az összes szükséges energiát.
One Embankment Place, London
A világ második legmagasabb BREEAM-minősítésű épülete helyben gyűjtött és finomított növényi hulladékolajból származó bioüzemanyaggal működik. Zöld falakkal és kertekkel rendelkezik, és alacsony vízöblítésű WC-k és víz nélküli piszoárok használatával vizet takarít meg. Az átriumokban elegendő lépcsőházzal is rendelkezik, amelyekkel az energiatakarékosság jegyében kiváltják a liftek használatát. A 25 éves épületet a londoni székhelyű TP Bennett újította fel, és a legmagasabb, 96,31%-os BREEAM minősítéssel rendelkezett 2016-ig.
Kövess minket LinkedIn-en, hogy ne maradj le a többi fenntartható tippünkről sem!
*A BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Methodology) a legfontosabb környezetvédelmi értékelési módszer és egyben projektek, infrastruktúra és épületek alaptervezése során használt minősítési rendszer.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése